Take-ALL patch

Take-all Patch

Choroba se projevuje na mladých greenech, fairwayiích, zejména na konci jara případně v létě. Objevuje se jako prstence, v jejichž středu tráva prosperuje, zatímco v prstenci umírá. Velikost se pohybuje od cca 10cm po cca 60cm, napadá zejména psineček, ostatní traviny jsou spíše nepoškozené. Projevuje se více po mechanickém zatížení.

 

psineček je často schopen odolat během chladnějšího počasí, ale po oteplení rostliny vadnou a umírají v důsledku poškození kořenů. Vyskytuje se zejména na nově založených porostech v písčitých půdách, choroba se přestává vyskytovat po 4-5ti letech, v souvislosti s osídlením písčitých půd půdní mikroflorou.

Jako prevence je v půdách s PH nad 6,5 okyselení půdy hnojivem s obsahem síry (síran amonný,..), v půdách, kde je nedostatek manganu, může postřik síranem manganatým pomoci.

 

při léčení postřikem fungicidu, je potřeba mít na paměti, že houba způsobující take-all patch roste na kořenech, proto je potřeba dostatečné ředění aby pronikl postřik až ke kořenům. Může také pomoci provedení aerifikace před postřikem. Alternativně je možné provést postřik a následně jej zapravit ke kořenům zálivkou.

na tuto chorobu zabírají fungicidy z rodiny DMI

účinné látky např propiconazole, tebuconazole