Pár tipů jak dostat trávník do co nejlepší kondice před létem

připravil jsem si pro Vás pár tipů jak dostat trávník do co nejlepší kondice před létem

 

Regenerace trávníku - podařilo se Vám již provést vertikutaci a aerifikaci? Stále ne? Je tedy ideální doba se do toho pustit než teploty budou vysoké a déšť téměř nespadne.

Proč to dělat?

Vertikutace je vertikální rozříznutí povrchu trávníku a horní části půdy noži. Vytáhnete tím z trávníku plsť a odumřelé části rostlin, které brání příjmu živin a vláhy. Trávník proříznuté místa rychle zaplní novými rostlinami a trávník se dostane zpět do kondice a silnější.

Aerifikace je ještě silnější kalibr. Ocelovými hroty propícháte vrchní vrstvu trávníku a také půdy. Je výrazně hlubší než než vertikutace.

Aerifikací uvolníte uhutněnou půdu, umožníte odvětrat z kořenové zóny metan a další plyna vznikající rozkladem kořenů a do volných míst zase začnou prorůstat kořeny a lépe těmi místy bude vsakovat voda hlouběji do podloží.

Jak na to?

 - zajistěte si dostatek závlahy, cca týden až 10dní po provedení regenerace je stěžejní a pokud nebudete mít dostatek vody, můžete fatálně trávník poškodit. Dobré je spolupracovat s počasím a takové práce dělat před dešti

- posekejte trávník co nejníže zvládnete

- udělejte vertikutaci cca 3-5mm hluboko do půdy

- pohrabejte zbytky trávy, mechu a plsti

- posbírejte zbytky, které jste nevyhrabali rotační sekačkou, většina kvalitních sekaček má silný vysávací efekt a umí trávník dočistit.

- proveďte aerifikaci, buď vidlemi nebo aerifikátorem

- posbírejte všechny špunty, které vzniknou

- dejte trávníku písek, budete potřebovat cca 700-1000kg na každých 100m2 trávníku, rovnoměrně ho rozvezte, speciálním strojem, případně rozhoďte lopatou a roztáhněte nivelační bránou, či hráběmi

- pokud jste měli trávník před zásahem velmi řídký nebo chcete změnit či vylepšit složení trávníku, nyní je vhodná doba udělat dosev

- po dosevu je důležité překrýt trávník substrátem aby se osivo snadněji chytlo a vyklíčilo

- přihnojte trávník, jarním nebo letním hnojivem, podle očekávaných teplot za cca 14 dní po provedení tohoto zásahu

- zalévejte, pravidelně tak aby dokud osivo nenaklíčí a nedoroste alespoň 5cm, tak bylo stále ve vlhku, tzn i několikrát denně, stačí navlhčit substrát, pozor na přelití. 

- jakmile již trávník přeroste 7-10cm, posekejte a upravte zálivku, nyní již bude stačit zalévat jednou denně ráno

 

Potřebujete poradit? Případně provést regenerační zásah či založit trávník?

V Ostravě máme půjčovnu trávníkové techniky a na celé Moravě a velké části Čech provádíme zakládání trávníků a regenerační zásahy. Jak na zahradách, tak na fotablových hřištích

více naleznete na stránkách www.husty-travnik.cz

 

Napište si o nabídku, budete překvapeni cenami

 

Tip Nejrychleji klíčí odrůdy jílku 2n, na dosevy jsou nejvhodnější směsi nízký střih, brankoviště a sport do sucha,  při správných podmínkách dokáží klíčit už 4-5. den po výsevu a hustý trávník vytváří do 3 týdnů.

ideální směsi pro zahrady najdete zde